DEKORACJE

Jak dobrać zasłony i firany do okna?

Chociaż w urządzaniu mieszkania panuje moda na minimalizm, to odpowiednie dobranie odpowiedniej dekoracji okiennej nie zawsze jest takie oczywiste. Ogrom rozwiązań dekoracyjnych, różnorodność tkanin, wzorów czy kolorów mogą niejednej osobie zawrócić w głowie. Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniej dekoracji okiennej, powinniśmy przeanalizować następujące kwestie:

Charakterystyka pomieszczenia

Dokonując wyboru odpowiedniego wystroju okiennego, warto dokonać analizy całego mieszkania jak i konkretnego pomieszczenia. Istotnym parametrem jest tutaj rozmiar pomieszczenia, wymiary okna i stopień nasłonecznienia. Wiadomo, że do małych i ciemnych pokoi nie wybierzemy ciężkich i długich firan, bo one dodatkowo przyciemnią i zmniejszą przestrzeń. W przypadku dużych wnętrz, możliwości są dużo większe i pozawalają na zabawę formą, różnorodność fasonów, wzorów i materiałów.

Funkcjonalność

Warto zastanowić się czy wybierana osłona okienna, będzie nam służyć tylko jako dekoracja, czy też będzie pełnić funkcję ochronną przed promieniowaniem słonecznym czy natrętnymi sąsiadami. W przypadku, gdy zasłony mają pełnić obie te funkcje, można je śmiało zastosować.