KUCHNIA

Jak rozplanować gniazdka w kuchni?

Kuchnia to pomieszczenie, gdzie wstępne rozplanowanie rozmieszczenia gniazdek elektrycznych ma zasadnicze znaczenie. Decydując wstępnie gdzie umieścić gniazdka, warto zasugerować się ergonomiczną koncepcją kuchni, zakładającą zastosowanie się do zasad trójkąta roboczego. Zasada ta określa maksymalne odległości pomiędzy najważniejszymi w kuchni urządzeniami – lodówką, kuchenką i zlewozmywakiem. Aby kuchnia była funkcjonalna, powinny one być zlokalizowane, tworząc wierzchołki trójkąta: pośrodku powinien być umieszczony zlew, natomiast lodówka i kuchenka powinny być po przeciwnych końcach. W tych miejscach powinny znajdować się główne gniazdka w kuchni.

Warto również zaplanować dodatkowe gniazdka nad blatem, do których często podłączony jest czajnik lub ekspres do kawy czy inne domowe urządzenia. Powinny one być tak umieszczone, aby można był swobodnie podłączyć do niego kabel, bez konieczności używania przedłużacza.

Coraz częściej w dużych, przestronnych i nowoczesnych kuchniach buduje się wyspę. Blat wyspy kuchennej stanowi dodatkowe miejsce robocze. W tym przypadku gniazdka elektryczne warto umieścić również na blacie, co znacznie usprawni nam pracę w kuchni.