Schody – z jakiego drewna?

 

Tak w klasycznie urządzonych, jak i bardziej nowoczesnych wnętrzach pięknym, praktycznym i niewątpliwie bardzo stylowym elementem są schody drewniane. Możemy je znaleźć nie tylko w domkach, ale także w dwupoziomowych apartamentach. Na przykładzie bryschtreppen.com możemy zauważyć, że schody takie wykonuje się z bardzo wielu gatunków drewna. Jakie są najpopularniejsze?

 

Stylowym elementem są schody drewniane - potwierdza specjalista.
Stylowym elementem są schody drewniane.

 

W naszym klimacie umiarkowanym za jedno z rodzimych gatunków uważa się dąb. To drewno o pięknym słoju, ciepłej barwie, a ponadto wyróżniające się duża trwałością. I właśnie z dębu wykonuje się bardzo często schody drewniane. Ten gatunek może pasować do praktycznie każdej aranżacji i faktycznie w wielu można spotkać takie właśnie dębowe schody drewniane. Bardzo wiele osób zwraca uwagę przede wszystkim na wysoką trwałość tego materiału. Oczywiście musi być takie drewno dobrze zabezpieczone, ale jeśli do tego się dobrze o nie dba, to możemy cieszyć się pięknym wyglądem takich schodów drewnianych przez długie lata.

 

Czasem także można spotkać egzotyczne gatunki drewna, jak mahoń, merbau, heban i wiele innych. Schody drewniane wykonane właśnie z takich materiałów cechuje się ciekawą kolorystyką, której brak naszym rodzimym gatunkom. Ponadto są to gatunki wyjątkowo trwałe i odporne nie tylko na mechaniczne uszkodzenia, ale także na wilgoć i wysokie temperatury. Cena jednak takich właśnie schodów drewnianych jest bardzo wysoka, dlatego nie spotyka się ich zbyt często w polskich wnętrzach, a jeśli tak, to w bardzo luksusowych.